Ana içeriğe atla

Hafıza Kırıntıları-11

- Bir bilim insanının fikrinin ve inancının sürekli değişmesi ve eski fikri yerine güncel ve o anda doğruluğuna, yenisini bulana kadar, inandığı bir fikri savunması kadar doğal bir şey olamaz. Bu onun kaygan bir iç dünyası ya da sadece kendi çıkarlarına göre hareket eden birisi olduğuna işaret etmez. Aksine; gerçeği ve doğruyu arama bulma ve yayma hevesinin şiddetini belirtir. Bilim insanının görevi "gerçeği ve doğru" yu aramak ve bunları yaymaktır. Başkalarının duymak istedikleri şeyleri söylemek değil!.

- Fark nedir ?. Benzerler arasındaki kıyaslamadan ortaya çıkandır. Dolayısı ile benzerler arasında fark olur. Benzemeyenler arasında Fark ifadesini kullanamayız.

- Uygar insan, uygar toplum üçüncü şahısların hakkına gösterilen saygı ile ifade edilir. İnsanlar genel saygı tanımında genellikle iki tür kişiye saygı gösterir. Birincisi kendimiz diğeri ise kendimize çeşitli sebeplerden yakın gördüğümüz, tanıdığımız kişilerdir. Ancak ne zaman kendimize uzak olanların ya da tanımadıklarımızın haklarına da saygı gösteririz işte o zaman uygar bir insan ya da geniş anlamda uygar toplum olabiliriz ya da bundan bahsedebiliriz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Akademik Unvan Konusu

Eğer bu camiaya uzaksanız unvan/ünvan konusunun ne derecede (!) önemli olduğunu pek bilemeyebilirsiniz. Türk akademik camiasında unvan(bundan sonra böyle diyeceğim) her şeydir. Gerisi teferruattır. Bilenler bilir...

Demiştik. Unvan önemli diye. Akademisyenler içerisinde hayat, memat meselesi olan bu unvanlar ancak sahipleri tarafından bir türlü doğru yazılmaz ya da ne anlama geldiklerini - abartmıyorum -%80'i bilmez. Peki doğruları nedir? Bu yazının konusu bu olacak. Dilim döndüğünce.

Aslında akademik unvanlar ülkeden ülkeye hatta bilim dalından bilim dalına bile çok değişkenlik göstermekte. Aşağıda Engin Arık hocanın blogundan derlediğim genel bir unvan açıklaması var. Kaynaklar : [1], [2], [3], [4]

Öncelikle Unvan / Ünvan konusunu açıklığa kavuşturalım. TDK sözlüğüne göre doğru yazılış unvan. Yani isim, san manasında. Ünvan diye kullanımları da var ancak Türkçe Dili Resmi Sözlüğüne göre UNVAN.

Akademik unvanlar ülkemizde Resmi olarak 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu tarafından be…

2015 biterken

Herkesin adeti olduğu üzere sene sonu değerlendirmeler vs. bir çok şey yazılır. Ben protest bir tavır sergileyip yazmayacaktım. Yazacak pek bir şey yok açıkçası. Boktan sıkıntılı bir yıl geçti işte. Rutin de geçen bir yıl. Kendime katkısı elbette oldu, boş boş oturmadım. Pek çok şey yaptım. Kendi servetime(!) pek çok eklemeler yaptım, genişlettim. Önceki yıla göre kendimi çok daha farklı hissediyorum açıkçası. Ancak yaptıklarım şu durumda envanterini çıkartma gereğini duymadığım şeyler. Klasik her orta yaş ailesinde yaşanan şeyler bende de yaşandı. Annem ile Bababım ve hatta Annanemin hastalıkları (Babamımkiler daha ağırdı. Bir kaç kez direkten döndük :( ) çocuklar, iş ile ilgili saçma sapan bir yıl, %99'u aptal ve yarım akıllı meslektaşlarla, insanlara geçen, heba olan zaman ve sinirler derken bir yıl geçti. Bunlar bir yana biraz önce Twitter'da gördüğüm bir haber beni cidden çok üzdü. O yüzden bu blog girdisini yazıyorum.

Lamartine güzel bir laf etmiş. Demiş ki; "Bir i…

Co-Creation Dedikleri Şey.

Aslında Türk iş dünyasının ingilizce, türkçe karışık saçma sapan jargonundan hiç hazetmem. Bana çok itici gelir. Ancak bu dünya da bu şekilde konuşmak sanki bir iştir ya da gerekliliktir. Ne kadar tuhaf ve acayip konuşursanız o kadar adam yerine koyarlar. Oysa ki sizi anlamışlar mıdır?. Kesinlikle hayır. Bu konuda benim çok sevdiğim bir yazı var. Merak edenlere buyrun buradan ....